fbpx

България се подрежда на 39-то място в Европа според Rainbow Map 2024

Ани Драганова от „Сингъл Степ“ стартира своята частна практика в Бургас
07.05.2024
Дебют за талантливата Danai на българската музикална сцена
18.06.2024
Ани Драганова от „Сингъл Степ“ стартира своята частна практика в Бургас
07.05.2024
Дебют за талантливата Danai на българската музикална сцена
18.06.2024

ILGA-Europe публикува 16-то издание на годишния доклад Rainbow Map. Rainbow Map ежегодно класира 49 европейски държави по скала между 0% (груби нарушения на правата на човека, дискриминация) и 100% (спазване на правата на човека, пълно равенство) въз основа на законите и политиките, които имат пряко въздействие върху правата на ЛГБТИ хората.

Тазгодишният доклад представя сложната картина на ЛГБТИ правата в Европа. Резултатите показват, че докато авторитарните лидери в Европа продължават да използват наративи срещу ЛГБТИ хората, за да разделят обществото и мобилизират електората си, други проявяват твърда политическа воля да спазват ангажиментите си за насърчаване и защита на човешките права на ЛГБТИ хората.

За девета поредна година Малта продължава да заема първото място с резултат от 88%, последвана от Исландия и Белгия. Докладът подчертава положителното развитие в няколко европейски държави. Държави като Германия, Исландия и Гърция показват напредък в областта на еднополовите бракове, законодателството относно престъпленията от омраза и засилените мерки срещу дискриминацията. Този напредък контрастира със ситуацията в България, която остава в застой по тези ключови въпроси. България продължава да е сред изоставащите, особено по отношение на правната защита и публичното изразяване на ЛГБТИ гражданите – страната е на 39-та позиция с 23.22%.

Докладът оценява правната рамка на България за признаване правата на ЛГБТИ хората като недостатъчна, особено с оглед липсата на правна защита за транс лицата, липсата на законодателство за регистрираните партньорства, както и неуспеха на България да гарантира безопасността на публичните ЛГБТИ събития.

За България докладът препоръчва:

  • Приемане на регистрирано партньорство за еднополовите двойки и разрешаване на автоматичното признаване на съжителство за всички двойки, така че децата, родени от двойки, независимо от сексуалната ориентация и/или половата идентичност на партньорите, да не се сблъскват с никакви пречки, за да бъдат законно признати от раждането си от своите родители.
  • Въвеждане на закони за престъпленията от омраза и речта на омразата, които изрично обхващат всички мотивирани от предразсъдъци престъпления, основани на сексуална ориентация, полова идентичност, изразяване на пола и полови характеристики.
  • Приемане на справедлива правна рамка, основана на административни мерки, за законно признаване на пола, основано на процес на самоопределяне.

Това са решаващи стъпки към едно по-приобщаващо и справедливо общество, за да се подобри правното и политическото положение на ЛГБТИ хората, особено заради възхода на крайно десните политически сили, който засилва необходимостта от по-силни правни рамки и планове за борба с речта на омразата и дискриминацията срещу ЛГБТИ общността.

Повече информация относно рейтинга на България можете да видите тук.