fbpx

ILGA-Europe: България приема закон срещу “ЛГБТИ пропагандата”

Иван Димов и Нели Цветкова гостуват на БНР по повод националното изследване
06.08.2024
Иван Димов в “Тази сутрин” относно новоприетия анти-ЛГБТ закон
08.08.2024
Иван Димов и Нели Цветкова гостуват на БНР по повод националното изследване
06.08.2024
Иван Димов в “Тази сутрин” относно новоприетия анти-ЛГБТ закон
08.08.2024

Водещата европейска ЛГБТИ организация ILGA-Europe осъди приетия закон за забраната на представянето на ЛГБТИ идентичности в българските учебни заведения, като предупреди, че това е посегателство върху правата на децата и отвличане на вниманието, за да се осигурят гласове за крайно десните и свързаните с Русия партии на предстоящите избори.

Днес [7 август] българският парламент гласува с почти пълно мнозинство за приемането на закон за анти-ЛГБТИ пропагандата, който забранява “провеждането на пропаганда, насърчаване и подбуждане по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна хомосексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната” в системата на предучилищното и училищното образование, чрез изменение в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО).
Както в мотивите към законопроекта, така и по време на днешните дебати беше споменато, че подобно съдържание следва да бъде забранено и “в близост до” тези учебни заведения. Това означава, че всяко представяне на ЛГБТ хора ще бъде забранено в училищата и детските градини, както и в близост до тях.

Първото и второто четене се проведоха днес [7 август], седем дни след като бяха приети от Комисията по образованието и науката, което очевидно е ускорено прокарване на законодателството през парламента в последната му сесия преди лятото и докато повечето наблюдатели и международни институции са в отпуск.

Партия “Възраждане” е изготвила закона, използвайки формулировки, базирани на руския и унгарския закон за анти-ЛГБТИ пропаганда, които двете страни популяризират в Европа. Партия “Възраждане” е член на новата група “Патриоти за Европа” в Европейския парламент, в която влизат членове на ЕП, заявили интерес към създаването на “пацифистка” и евроскептична група за подобряване на отношенията с Русия, както и членове на ЕП, които бяха изключени от групата “Идентичност и демокрация” (ИД) малко преди европейските избори поради съобщения за симпатии към нацизма.

Според изпълнителния директор на ИЛГА-Европа, Хабер: “Поддръжниците на закона, партия “Възраждане” и всички, които гласуваха в подкрепа на закона, твърдят, че целта е да се защитят младите хора, но истината е, че това е атака срещу правата на децата, особено правата на ЛГБТИ децата.”

Целта на закона е изключително сходна с руския закон за анти-ЛГБТИ пропагандата, приет през 2012 г., и унгарския закон за анти-ЛГБТИ пропагандата, приет през 2021 г., като и двата закона са определени от различни международни заинтересовани страни и институции като несъвместими с международните и европейските стандарти за правата на човека (вж. становищата на Венецианската комисия относно руския [1] и унгарския закон [2]).

Венецианската комисия на Съвета на Европа многократно е установявала, че подобни закони за анти-ЛГБТ пропаганда са в нарушение на Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ). В по-новото становище на Венецианската комисия относно унгарския закон за анти-ЛГБТ пропаганда се установява, че той е несъвместим с ЕКПЧ и международните стандарти за правата на човека, включително измененията на закона по отношение на образователния сектор. В него се констатира, че законът “не отговаря на позитивното задължение на Унгария да гарантира, че образователната система предоставя на децата обективна и безпристрастна информация относно половата идентичност и сексуалната ориентация и да ги защитава от дискриминация на същите основания”.

Според Деница Любенова, юрист в българската ЛГБТИ организация “Действие”: “От предишното становище на Венецианската комисия става ясно, че подобни “антипропагандни” законопроекти излагат на риск децата и младежите, като допринасят за създаването на опасна среда, в която ЛГБТИ децата могат да бъдат подложени на рискове, свързани със здравето, тормоз и агресия, и изключват ЛГБТИ хората от пълноценно участие в демократичното общество.”

Растяща тенденция в Европа

Този закон е следствие от многократните опити през последните години на партия “Възраждане” да внесе закон за чуждестранните агенти в руски стил, който би довел до сериозно ограничаване на гражданското пространство и би допринесъл за отслабването на демократичния контрол и равновесие. Всъщност тази комбинация от закони за чуждестранните агенти в руски стил и закони срещу ЛГБТ пропагандата е нарастваща тенденция в Европа, като Грузия съвсем наскоро прие закон за чуждестранните агенти през май тази година, а само пет дни по-късно обяви анти-ЛГБТ законодателен пакет, който включва забрана на ЛГБТ съдържанието в образованието, медиите и изкуството [3].

Изпълнителният директор на ILGA-Europe, Хабер, обяви: “Ускореното приемане на този закон в българския парламент е явен опит да се избегне контрол и подчертава политическия характер на този закон. И в България, и в Грузия през октомври предстоят национални избори. И в двата сценария ЛГБТИ хората се използват като изкупителни жертви и за отвличане на вниманието, за да се осигурят гласове за крайно десни и свързани с Русия политически партии.”

В своя доклад за върховенството на закона за 2024 г. Европейската комисия подчерта, че настоящата процедура на законодателните инициативи, внесени от депутатите в България, не се придържа към желаните стандарти, като например допускане на консултации с гражданското общество, извършване на оценки на въздействието и оценка на съответствието с правото на ЕС [4]. Новоприетият закон е ясен пример за тези недостатъци на върховенството на закона.

Хабер казва: “Като се има предвид изключително бързата процедура по приемането на този закон, неговата ясна политическа цел е да се поставят ЛГБТИ хората в ролята на изкупителна жертва и да се приемат закони срещу техните човешки права. Той е несъвместим със стандартите на Съвета на Европа и ЕС за законотворчество и недискриминация. В този смисъл ILGA-Europe отправя искане към Европейската комисия да оцени съвместимостта на закона с правото на ЕС и призовава за решителна реакция от страна на всички държави членки на ЕС.”

За ILGA-Europe:
ILGA-Europe е независима международна неправителствена организация, която обединява над 700 организации от 54 европейски и централноазиатски държави. Организацията е движеща сила за политически, правни и социални промени в региона. За повече информация посетете: www.ilga-europe.org

Оригиналният текст на становището можете да прочетете тук